Import Docelowy

Import docelowy polega na sprowadzeniu z zagranicy produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego nieposiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta.

Podstawą do sprowadzenia takiego produktu leczniczego jest zapotrzebowanie szpitala lub lekarza, które zostało potwierdzone przez konsultanta z danej dziedziny medycyny oraz uzyskało zgodę Ministra Zdrowia.

Do składania zapotrzebowań służy system SOID (System Obsługi Importu Docelowego).

SOID jest systemem teleinformatycznym, w którym są przetwarzane dane niezbędne do wydawania przez ministra właściwego do spraw zdrowia rozstrzygnięć w sprawie sprowadzenia z zagranicy produktu leczniczego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia.

SOID umożliwia rozpatrywanie złożonych zapotrzebowań lub zgłoszeń, pobieranie przez apteki i hurtownie farmaceutyczne rozpatrzonych zapotrzebowani lub zgłoszeń oraz komunikację z ministrem właściwym do spraw zdrowia.

Wystawione zapotrzebowanie traci ważność, jeżeli w terminie 60 dni licząc od daty jego potwierdzenia nie zostanie skierowane do hurtowni farmaceutycznej.

Recepta na produkty lecznicze sprowadzane w ramach importu docelowego ważna jest przez 120 dni i może być na niej przepisana ilość produktu leczniczego na trzymiesięczną kurację. Czas oczekiwania na sprowadzenie leku do apteki wynosi zwykle około trzy tygodnie

 

Podstawa Prawna

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm. )

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2012 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonych do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia (Dz.U. z 2021 r. poz. 349 )

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego